Ataşehir/İstanbul

Akıllı Sera Nedir ve Faydaları Nelerdir?

İklim değişikliği, azalan kaynaklar ve artan nüfus arasında küresel tarım endüstrisi önemli bir baskı altına girdi. Öngörülemezlik yoğunlaştıkça, yetiştiricilerin üretim verimliliğini ve mahsul direncini artırmak için ileri teknolojilere yönelmeleri şaşırtıcı değil. Tarımda, Nesnelerin İnterneti (IoT) her zamankinden daha fazla mevcut ve akıllı seralar mükemmel bir örnek.

Bir sera, içinde yetiştirilen bitki örtüsü ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş kontrollü bir ortam sağlar. Geleneksel olarak, mikro iklim ve agronomik parametreler oldukça manuel ve tutarsız bir şekilde gözlenmektedir. Ölçülebilecek şeylerin bir sınırı vardır ve çiftçilik uygulamaları önceden tanımlanmış, spekülasyona dayalı bir programa göre yürütülür. Öte yandan, gün boyunca hava değişiklikleri ve açık kapılar veya erken evre enfeksiyon gibi “görünmez” koşullar, sera ortamını sürekli olarak etkiler ve mahsullere zarar verme tehdidinde bulunur.

Mahsul Yetiştiricileri için Akıllı Seraların Faydaları


Modern sensör ve iletişim teknolojileri ile donatılmış akıllı seralar, çevre ve mahsul hakkında 7/24 otomatik olarak bilgi toplar ve iletir. Toplanan veriler, darboğazları ve anormallikleri ortaya çıkarmak için analitik algoritmaların bunları eyleme dönüştürülebilir zekaya dönüştürdüğü bir IoT platformuna beslenir. Buna göre, HVAC ve aydınlatma operasyonları, sulama ve ilaçlama faaliyetlerinin yanı sıra talep üzerine düzenlenebilir. Sürekli veri izleme, mahsul hastalığı ve enfeksiyon risklerini değerlendirmek için tahmine dayalı modellerin geliştirilmesini kolaylaştırır.

Akıllı bir sera, muazzam mahsul öngörülerini üreterek, yetiştiricilerin emek çalışmalarını en aza indirmesine, kaynak ve kimyasal kullanımında verimliliği artırırken verim oranlarını optimize etmesine olanak tanır.

  • İdeal Mikro İklim Koşullarını Koruyun
    IoT
    sensörleri, çiftçilerin benzeri görülmemiş ayrıntılarda çeşitli veri noktaları toplamasına izin verir. Sera boyunca sıcaklık, nem, ışığa maruz kalma ve karbondioksit gibi kritik iklim faktörleri hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlarlar. Bu veriler, enerji verimliliğini artırırken bitki büyümesi için en iyi koşulları korumak için HVAC ve aydınlatma ayarlarında ilgili ayarlamaları ister. Paralel olarak, hareket / hızlanma sensörleri, sıkı bir şekilde kontrol edilen bir ortam sağlamak için istemeden açık bırakılan kapıları tanımlamaya yardımcı olur.
  • Sulama ve gübreleme uygulamalarını geliştirmek
    Ortam parametrelerine ek olarak, akıllı seralar çiftçilerin mahsul koşullarının üstünde kalmalarını sağlar. Bu, sulama ve gübreleme faaliyetlerinin, maksimum verim için ekili bitkilerin gerçek ihtiyaçları ile eşit olmasını sağlar. Örneğin, toprak hacimsel su içeriği ile ilgili okumalar, mahsullerin su stresi altında olup olmadığını gösterir. Benzer şekilde, toprak tuzluluğunun ölçümleri gübreleme gereksinimleri hakkında yararlı bilgiler verir. Bu verilere dayanarak, manuel müdahaleyi en aza indirirken gerçek zamanlı ürün taleplerini karşılamak için yağmurlama ve püskürtme sistemleri otomatik olarak açılabilir.